Oszustwo kryptowalutowe: Prokurator generalny Nowego Jorku pozywa 2 firmy za oszustwo na kwotę 1 mld USD

NYAG Letitia James złożyła pozew przeciwko AWS Mining i NovaTech, oskarżając ich o zorganizowanie oszustwa kryptowalutowego o wartości ponad 1 miliarda dolarów, obiecując wysokie zyski dzięki oszukańczym schematom.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Nowojorski prokurator generalny pozywa AWS Mining i NovaTech za miliardową piramidę kryptowalutową.
  • Oszuści żerowali na bezbronnych inwestorach, obiecując wysokie zyski w ramach oszukańczych programów.
  • Pozew podkreśla wysiłki NYAG na rzecz ograniczenia oszustw kryptowalutowych i dochodzenia sprawiedliwości dla ofiar.

W ramach znaczącej rozprawy z oszustwami kryptowalutowymi, nowojorska prokurator generalna Letitia James złożyła pozew przeciwko dwóm firmom za zorganizowanie miliardowej piramidy finansowej. Zgodnie z najnowszym zgłoszeniem, domniemane firmy i ich promotorzy wykorzystali schemat oszukania ponad 11 000 mieszkańców Nowego Jorku, atakując przede wszystkim społeczność Haiti.

Prokurator generalny Nowego Jorku podejmuje działania prawne przeciwko masowemu oszustwu kryptograficznemu

Nowojorska prokurator generalna Letitia James złożyła pozew przeciwko dwóm firmom, AWS Mining i NovaTech, oskarżając je o prowadzenie oszustwa kryptowalutowego na dużą skalę. Zgodnie z pozwem, firmy i ich promotorzy, w tym Cynthia i Eddy Petion, wyłudzili ponad 1 miliard dolarów od uczestników rynku, głównie pochodzenia haitańskiego.

W szczególności, jedna z oszukańczych operacji obiecywała wysokie zyski poprzez rzekome wydobycie kryptowalut i działalność handlową. AWS Mining, pierwszy program, gwarantował 200% zwrot z inwestycji, ale upadł w kwietniu 2019 roku.

Następnie pojawiła się NovaTech, kolejna firma pozwana w ramach oszustwa kryptograficznego, twierdząc, że jest platformą handlu kryptowalutami i walutami obcymi. Od sierpnia 2019 r. do kwietnia 2023 r. inwestorzy zdeponowali w NovaTech ponad 1 mld USD w kryptowalutach. Jednak według zgłoszenia na platformie faktycznie handlowano zaledwie 26 milionami dolarów.

Tymczasem skarga prokuratora generalnego opisuje obie firmy jako piramidy finansowe. Rekrutowali inwestorów obietnicami gwarantowanych zwrotów, a pieniądze nowych rekrutów były wykorzystywane do płacenia wcześniejszym inwestorom. NovaTech działał również jako schemat Ponziego, w którym rzekome zyski handlowe były jedynie redystrybuowane z funduszy innych inwestorów.

W tych oszustwach kryptowalutowych firmy żerowały na wrażliwych społecznościach, wykorzystując oszustwa powinowactwa w celu wykorzystania więzi kulturowych i językowych. Promotorzy celowali w haitańskich inwestorów, prowadząc marketing w języku kreolskim i przedstawiając programy jako szanse na wolność finansową. W szczególności strategia ta obejmowała wykorzystanie zaufania społeczności i wiary religijnej w celu zwabienia większej liczby ofiar.

Bliższe spojrzenie na szczegóły

Zgodnie z pozwem dotyczącym oszustwa kryptowalutowego, Petionowie sprzedali swój dom na Florydzie i uciekli do Panamy w czerwcu 2022 roku. Podczas ucieczki rzekomo przelali dziesiątki milionów dolarów w kryptowalutach z NovaTech. W szczególności skarga stwierdza, że oszukańczy charakter działalności NovaTech stał się oczywisty wkrótce potem.

Tymczasem skarga NYAG podkreśla drapieżny charakter oszustw kryptowalutowych, podkreślając, w jaki sposób były one sprzedawane osobom, które najmniej mogły sobie pozwolić na straty. Reklamując gwarantowane zwroty i wykorzystując więzi społeczne, udało im się zgromadzić znaczne fundusze, zanim program się rozwikłał.

Prokurator generalna Letitia James zobowiązała się jednak do dalszego dochodzenia sprawiedliwości dla oszukanych inwestorów w oszustwie kryptowalutowym. Dochodzenie jej biura w sprawie oszukańczych działań ma na celu odzyskanie utraconych środków i pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności. Poza tym działania prawne stanowią również szerszy wysiłek na rzecz ograniczenia nieuczciwych praktyk na szybko rozwijającym się rynku kryptowalut.

W miarę postępów śledztwa biuro prokuratora generalnego nadal zachęca wszystkie poszkodowane osoby do zgłaszania się i zgłaszania swoich doświadczeń. Rozprawienie się z AWS Mining i NovaTech ma na celu wymierzenie sprawiedliwości ofiarom i wysłanie jasnego komunikatu przeciwko nieuczciwym praktykom w branży kryptowalut.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours